Title

Chovatelská stanice

Title
CZ
UK
Oceneni

Facebook
Dárci krve
Identifikace zvířat
Planeta zvířat
Kennel Van Het Balgzand
 

Charakteristika plemene

Základní údaje

Název plemene:
Další názvy:
Země původu:
Využití:
Průměrná délka života:
Velikost:
Tvar těla:
Srst:
Boloňský psík
Bolognese, Bolonais, Bichon Bolognese, Bologneser
Itálie
Společník
15 let
Hmotnost 3-4 kg, výška 25-31 cm
Kvadratický, tj. výška = délka
Mléčně bílá, tvoří charakteristické vlnité vločky ("afro"), délka 7-13 cm, bez podsady (proto nelíná), střihově se neupravuje

Historie

Tento půvabný psík již od 11. století býval vysoce ceněn a oblíben, dělal společníka zejména dámám z vyšších kruhů. U aristokratických rodů v renezanční Itálii pak hrál roli mazlíčka, a to např. na dvorech rodu Medicejských, Gonzagů a d´Este. Jeho sláva rostla, boloňského psíka vlastnili majitelé tak zvučných jmen, jako markýza de Pompadour, ruská carevna Kateřina II. či rakouská císařovna Marie Terezie. O jeho oblibě svědčí i to, že je vyobrazen na dílech světově proslulých malířů (např. Tizian, Goya). V té době však nebyly od sebe jednoznačně odlišeny podobné rasy, jako je třeba bišonek. Oficiální chov rasy bolognese je datován od roku 1882, kdy byl v Itálii založen registr psů s průkazem původu. Po válce se toto plemeno téměř vytratilo. Zásluhu o jeho uchování má italský chovatel Persichi. Ale i přesto bylo chovných jedinců velmi málo. Naštěstí došlo v 80. letech 20. století k opětovnému šlechtění plemene a jeho rozšíření. Velký podíl na tom má italský chovatel Bonnano, chovná stanice Platino Iridio. Od něj později dovezla zakladatelka chovu u nás, paní Kuběnová, několik chovných jedinců. Jejich potomky jsou i naši psi.

Povaha

Boloňský psík je velmi přítulný a milý společník. Má radost z přátelství s lidmi a citově je se svým majitelem pevně svázán. Tento bílý střapatý pejsek je veselý a učenlivý, dokáže se naučit různé kousky pro naše obveselení, rád se předvádí. Je dokonalým mazlíčkem pro celou rodinu, miluje děti, dokáže s nimi dovádět, běhat a hrát si. Je velmi mírný, nekouše, není agresivní. Zvykne si v pohodlí bytu s možností občasných vycházek, ale velmi rád dovádí na zahradě. Pro svoji úžasnou povahu i luxusní exteriér si vysloužil přezdívku "antistresový pes".

Zdraví

Plemeno boloňský psík bývá zdravé, bez zdravotních potíží a postižení. Dožívá se poměrně vysokého věku, při dobré péči až 15 let i více. Je tomu tak i proto, že v našem chovatelském klubu dbá poradce chovu na to, aby nebyla aplikována příbuzenská plemenitba. Prakticky se řídíme pokyny svého veterinárního lékaře, který nám vždy termíny potřebných očkování předem oznámí, případně pozve pozvánku. Pravidelné očkování a odčervování jsou v zájmu zdraví našeho psa. Jelikož pejsek také chodí ven, je nutné jej chránit před blechami a klíšťaty, dnešní přípravky působí spolehlivě a jejich aplikace je snadná a bezpečná.

Výživa

Je nutné mít na paměti, že pes je konzervativní strávník. Zvykneme ho na určitý druh potravy, a její skladbu dodržujeme. Při změně jídelníčku se může stát, že stolice je průjmová, takto tělo reaguje na něco, nač není zvyklé. Záleží na nás, jaký jídelníček zvolíme. V současné době je k dispozici v obchodech nepřeberná škála průmyslově vyráběných krmiv pro psy, a to i s ohledem na jejich velikost, stáří, druh srsti, fyzické zatížení. Krmiva jsou buď suchá (granule), je nutné je dostatečně zapíjet, a nebo krmiva vlhká, jako jsou konzervy, paštiky atd. Výhodou průmyslově vyráběných krmiv je to, že příprava jídla pro psa je snadná a rychlá, nemusíte nic vařit, dokonce ani přidávat vitamíny a minerály. Zcela jistě se vyplatí na stravě nešetřit a koupit kvalitní značkové krmivo, které obsahuje všechno, co náš pejsek potřebuje, aby dobře prospíval.
obr0obr1obr2obr3obr4obr5obr6
Valid HTML 4.01!    
Valid CSS!    
  © Canis Bohemia  -  poslední modifikace  19. 4. 2022 Dnes je  20. 6. 2024, svátek má  Ryška 4661 / 27